Spor aktivitilerinde GPS ile rota kaydetme

     Konu çok dinamik bir konu. Bugün yazılan bir şey yarın tamamen çöp olabilir. O derece hızlı değişimler oluyor ancak genel olarak anlatmaya çalışacağım.

     Bisiklet, koşu, trekking gibi aktivitelerinizin gps ve uygulamalar yardımıyla rotalarını kaydetmeniz mümkün oluyor yeni akıllı telefonlarda. Bunu yapmanıza yarayan bir çok uygulama var. Aynı zamanda bu aktiviteleri facebook, twitter gibi ortamlarda paylaşmanızı ve motive olmanızı da sağlıyorlar. Ben bir android kullanıcısı olarak özellikle androidde popüler olan uygulamaları inceleme şansı buldum. Bunlardan en önde gelenler: endomondo, strava, mapmyfitness (mapmyride, mapmyrun), sports tracker olarak sayılabilir. Tüm bu programlar rotanızı kaydettikten sonra export etmenize dolayısıyla başka bir programa taşıyabilmenize imkan veriyor. Yani sonradan rahatlıkla kullandığınız programı değiştirebilirsiniz.

     Facebook zaman tünelinde bir değişiklik yaptı ve Egzersiz adıyla yeni bir tab ekledi profilinize. Böylece egzersizlerinizi kaydeden yukarıda saydığım programlarda yaptığınız aktiviteler bu tab altında toparlanıyor. Aynı yerler (places) tabının altında hem facebook hem foursquare’de yaptığınız yer bildirimlerinin toplandığı gibi fitness tabında da tüm spor aktiviteleriniz derleniyor. Güzel olmuş. Şu an için strava hariç hepsi bu tab altında gösterilebiliyor demin saydıklarımdan. Ancak bu yazıyı okuduğunuzda belki bu çoktan değişmiş olacak.

     Öncelikle bir uygulamadan başka bir uygulamayı kullanmaya geçeceğinizde işinize yarayacak bir bilgi vereyim. Bir app’da kaydettiğiniz map datasını başka bir yere koymak için önce export etmeniz gerekiyor. gpx, tcx gibi rotanızı export ederken kullanabileceğiniz farklı formatlar var. Ben tcx kullanmanızı öneriyorum. tcx formatı daha fazla bilgi içeriyor. İkinci olarak da gpx yada tcx fark etmez, bunların içini açıp text editörde çok rahat değiştirebildiğinizi söylemek isterim. Son olarak yanlışlıkla stop’a bastığınızda rotalarınız istemeden bölündüyse ancak zaman olarak birbirini takip eden rotalarsa bunları tek bir rota haline getirmeniz için önereceğim bir siteyi şurada paylaşmak isterim: http://cookie.lv/endo/  ama bu uygulama sadece gpx birleştirebiliyor. tcx birleştirmek için şu programı yükleyin:
http://www.teambikeolympo.it/includes/downloadtracker.asp?Title=TCXConverter_2029_Windows&File=TCX-C-Experience_2029_Windows.zip

     Eskiden sadece endomondo facebook paylaşımlarında haritanın preview’ini de gösteriyordu ama artık mapmyride da bu işi yapabiliyor. Bu iki program da facebook fitness tab’ı altında çalışabiliyor. Dolayısıyla ikisini de tavsiye ederim şimdilik. Yazıyı zamanla güncelleyeceğim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.