Kahve Hakkında

     Kafein bağımlılığı diye bir şey var. Kahve de tam bunun için var 🙂
Kahve yapmak çekirdek seçiminden, çekirdeğin öğütülmesine, özünü suya bırakırken kullanılan yönteme, suyun kendisine, ilave edilen süt, krema, köpük, çikolata vb. malzemelerine kadar bir çok etkenin olduğu başlı başına bir ilgi alanıdır. Bu sayfada bu konular hakkında bilgi bulabileceksiniz.     “Her köşebaşında karşımıza çıkan Starbucks’larda satılan içeceklerin isimlerinin ne anlama geldiğini öğrensem bana yeter, üç vakte kadar kendi kahvemi yapmayı düşünmüyorum” diyorsanız siz bilirsiniz tabi.

Kahve yaparken;

  • Kaynar su kahveyi yakar ve tadını bozar. Bu yüzden kaynamış su 2 dakika bekletildikten sonra kahveyle karıştırılmalıdır. Buna çok dikkat edin. French Press yada hazır kahve içerken buna dikkat edin. Filtre kahve makineleri sıcaklığı zaten kendi ayarlıyor. 
  • 180ml (1 bardak) su ile 10gram (2 yemek kaşığı) kahve karıştırılmalıdır. Altın oran değil bu tabi, keyfinize göre belirlenir. 
  • Kahve hazırlandıktan sonra 20 dakikadan fazla bekletilmemelidir.
  • İdeal olan kahve çekirdeklerinin pişirmeden hemen önce öğütülmesidir. Dolayısı ile evde kahve öğütücü bulundurmak iyi olacaktır.

Demleme yöntemine göre öğütme süreleri;

Demleme yönteminiz kahvenin nasıl öğütülmesi gerektiğini belirler: French press için kalın, filtre kahve için orta, espresso için ince çekilmiş kahve kullanmak gereklidir. Türk kahvesi ise en ince ayarda öğütülür.  Daha ince öğütülen (daha uzun sürede) çekirdeklerin tadı acılaşır.

Starbucks önerileri;

Kilonuza dikkat ediyorsanız Caffe Misto; Filtre kahve – Süt karışımını öneririm. İtalyanca bir terim olan caffe misto, mixed coffee anlamına geliyor. Yarısı süt, yarısı filtre kahve.. Eğer yağsız süt tercih ederseniz venti (büyük) boy caffe misto sadece 90 kcal oluyor. Tall boy içinse sadece 60 kcal. Sütsüz filtre kahve yada americano tercih ederseniz 20 kcal ile çıkmak mümkün. Starbucks Türkiye değil ama WW sitesinde ayrıntılı bilgiler bulmak mümkün.

One Response

  1. French press öğütme ayarını arıyodum. filtreye göre daha da kalın deneyeceğim bakalım umarım olur. Teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.