Facebook Adobe Flash Player Slayt Videomu İzlermisiniz Virüsü

Şu sıralar Facebook ortamında dolaşan yeni bir virüs, Facebook ana sayfanıza bir arkadaşınızdan ötürü gelen “Arkadaşlar Slayt Videomu İzlermisiniz, Yorumda Atın Lütfen 🙂 ” yazılı, video gibi görünen fakat alakası olmayan bir virüs tipi.

Buna tıklayınca sanki video açılacakmış gibi oluyor fakat sonrasında sizi yukarıdaki gibi bir ekran karşılayarak,  ”Bu videoyu izleyebilmek için, Flash Player’ınızı güncelleyin” uyarısını görüyorsunuz. Buna tıklayınca ise “http://skmedya.net/exe.php” adresine yönleniyor ve FlashPlayer.exe adında bir dosyayı indirmeye koyuluyorsunuz. İndirilen bu dosyayı Flash Player olarak düşündüğünüz için çalıştırıyorsunuz ve bilgisayarınız bu virüsün tuzağına düşüyor.

Sizi bu konuda uyarıyoruz; İndirdiğiniz dosyalarda kaydetme aşamasındayken URL kısmına bakarak dosyanın nereden indirildiğine ve program imzalarına dikkat edin. Bu olay için değil her zaman bu uyarıyı dikkate alın.

Problemin çözümü için:

Regedit’ten sileceğiz dosyayı. Dosya yolunu da vereyim: HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesGoogleChromeExtensionInstallForcelist    
burada 1 diye bir dosya var onu silin, işe yarıyor..

ayrıca;
C:UsersBilgisayarAppDataLocalGoogleChromeUser DataDefaultExtensions
içindeki “sfasfadsxax” isimli dosyayı silin

ayrıca;
Internet Explorer açılış sayfanızı elinizle değiştirin


YORUMLARINIZI BEKLİYORUM

2 Responses

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.