Esenyurt İmar Problemi

     Esenyurt’da 2009-2012 yılları arasında reklamlardan görüp topraktan ev almış 30.000 aile var. 2011 sonunda İBB, Esenyurt belediyesinin firmalara tanıdığı imar haklarını geri alınca bölgedeki 20den fazla projenin inşaatı durmuş oldu. Daire almak üzere sözleşme yapmış olan 30.000 aile mağdur oldu. Mağdurlar senet yada sözleşme gereği ödemelerini yapmaya devam ederlerken inşaatlarda yaprak kıpırdamıyor. Şu an için şirketler mağdurlar üzerinde emsallerin arttırılacağına dair beklenti yaratmaya devam ediyorlar. İnşaatları duran şirketler halen reklamlarla ev satmaya, yeni projeler lanse etmeye devam ediyorlar. Bundan dolayı mağduriyetlerin boyutu da her geçen gün artıyor. Artık projelerin söz verilen teslim tarihleri gelmeye başladı ve insanların şirketlerdeki parası da, hesapları da şaşmaya başladı. İBB kesin bir dille nokta koymalı. Problem çözülebilecekse, bu teknik olarak mümkün ise İBB bu sorunu acilen çözmeli. Değil ise bu inşaatların yapılamayacağını, emsallerin arttırılmayacağını kesin bir dille kamuoyuna duyurursa en azından kalan taksitleri kurtarmak için mağdurlar çaba gösterebilir.

Unutulmasın diye en başta imza kampanyamızı duyurmak istiyorum, lütfen katılın;
http://imza.la/ibb-gec-olmadan-esenyurt-imar-sorununu-cozmeli

10.02.2013 ‘de yapılan EYLEM haberleri;
http://www.youtube.com/watch?v=wi2WApUnZVg&list=PLnQrnMsMGF0zOkryQRExcv8SBdhufsMgb

10.03.2013 ‘de mağdurlar TAKSİM’de EYLEM yaptı. Eylemin video, resim ve haberleri burada;
EYLEMİN VİDEOSU
EYLEMİN RESİMLERİ
EYLEMDEN HABERLER

MAĞDURİYET NASIL OLUŞTU? 

     2009-2011 arasında Esenyurt’daki inşaat şirketlerinin boy boy reklamlarını gördünüz. Sanki İstanbul’da başka bölgede inşaat yokmuşcasına sadece Esenyurt’daki firmaların projelerinin reklamları bolca karşımıza çıktı. Bunların neredeyse hepsinde 2011 sonunda İBB inşaatları durdurdu. Sebep emsaldi. Emsal, imar jargonunda mevcut arsanın kaç katı kadar kapalı alana sahip inşaat yapılabileceğini belirleyen bir terimdir. Esenyurt’da lanse edilen projelerde İstanbul ortalamasının çok çok üzerinde emsaller kullanılmıştır. Şirketler bu emsallerde projeler yapacaklarını duyururken Esenyurt Belediyesi’ne sırtlarını vermişlerdir. Esenyurt’da 2008 imar planının notlarında büyük imtiyazlar veriliyordu. Ancak İBB 2010 planlarının kullanılmasını isteyerek bu musluğu kesti. Emsallerin yüksek öngörülmesi, kat sayısının ve dolayısıyla işin kaymağının fazla olmasını sağlıyordu. Dolayısıyla hiç bir bölgede inşaat şirketleri kolay kolay reklama para harcayamazken bu bölgedeki projeler reklama büyük paralar harcayabildiler. Ancak İBB, hiç bir bölgede olmayan bu yüksek emsallerin farkına vardığında bölgedeki inşaatları durdurdu ve 30.000 ailenin mağduriyeti oluştu.

DURUMDAN ETKİLENEN FİRMA ve PROJELER HANGİLERİ?

     Aşağıda durdurulan projeleri bildiğim kadarıyla yazıyorum. Amacım firmaları zor duruma düşürmek değil. Konuyla hiç ilgisi olmayan insanlar olayın vahametini görmeli. Gerçeklerle yüzleşmeden bu problemi çözemeyiz. Problem benim problemim. Problem 30.000 ailenin problemi. Bu probleme kayıtsız kalınmamalı daha fazla.

 • Bulut İnşaat: Evviva Gümüş City, Evviva Tower, Evviva Yaşam Merkezi
 • Fi Yapı: Fi Side
 • İnanlar İnşaat: Terrace Mix
 • Kullar İnşaat: Lavinya City
 • Osmanlı İnşaat: Beylife
 • Özyurtlar: NMerkez, NTowers
 • Makrom Yapı: Makrom City
 • Pusula İnşaat: Rüya Konakları
 • RDS: Star Towers
 • Ukra İnşaat: Ukra City
 • Uluhan Grup: Babil Kuleleri, Tac Mahal Prestij, Acunkent
 • Vera Group: Life In Vera, Vera Vizyon
 • Yalçıntepe: Maximoon
= bu firmalardan bu listede görünmek istemeyenler bana yazabilirler, ben sadece Bulut İnşaat ile problemler yaşadım, diğer firmalar bu süreçte tanıştığım arkadaşların bana uyarılarıyla eklediğim firmalar =


NEDEN KİMSE SESİNİ ÇIKARAMIYOR?
     Bütün inşaatlar için facebook’da daire alanların açmış oldukları daire sahibi grupları var. Burada yatırımcılar ev aldıkları projelerin son durumları hakkında bilgi ve fikir paylaşımında bulunuyorlar. Tüm bu grupları takip eden biri olarak tedirginliğin ne boyutta olduğunu anlatamam. Son derece umutsuz ve gergin bir bekleyiş var. Bugüne kadar mağdurların seslerini yükseltmemelerinin tek sebebi şirketlerle aynı gemide olduklarının farkında olmaları. Eğer şirketler batarsa yatırılan paralar da beraberinde batacak. Bu yüzden yatırımcılar tüm sıkıntılarını içlerine atıp hep gelecek çözümün hayalini kurarak susmak zorunda kalıyorlar. Susulduğu için sorular yüksek sesle sorulamıyor ve İBB yada Esenyurt Belediyesi de konuyla ilgili çözüm bulmak konusunda sıkıştırılamıyor.

GELİŞMELER NELER?
     Ocak 2011’den beri her ay bir sonraki ay bu problemin çözüleceğine dair haberler ortaya atılıyor ancak doğrudan hiç bir zaman İBB yada Esenyurt problemin çözüleceğine dair bir açıklama yapmıyor. Konuyla ilgili 2011 yılında gerçekleşen tek somut gelişme Haziran ayında oldu. Emsal transferi icat edildi. Bu kararla yüksek emsal sebebi ile durdurulan bir projeye devam etmek isteyen şirketin belediyeye başka bir yerden arsa alıp hibe etmesi ve o arsanın emsali kadar mevcut arsasında emsal artışı yapılabileceği öngörülüyordu. Emsal transferi, projelerinin emsali izin verilen emsale yakın olanlarda mantıklıydı. Ancak bölgede 2 emsal izinli arsaya 10-13 emsal proje lanse eden şirketler var ki bu şirketlerin derdine bu emsal transferinin çare olması imkansızdı. Neticede CHP de bu yönteme (emsal transferine) gerek Esenyurt meclisinde gerekse İBB meclisinde itiraz etti. Aşağıdaki haberde CHP’lilerin yaklaşımı her ne kadar benim gibi Esenyurt’dan daire alanlar için kötü olsa da CHP’lilerin haksız olduğu söylenemez. CHP, AKP’li belediyenin içinde olduğu bu skandalda yanlışların hasıraltı edilmesine izin vermek istemiyor. Ancak olayın ucu bu kadar mağdura dokunduğu için umarım onlar da vazgeçeceklerdir bu ısrarlarından.
http://www.yerelgaste.com/Detay.aspx?gn=1159

ESENYURT İLE İLGİLİ MEDYADA ÇIKAN HABERLER:  (TARİH SIRALI)
CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı Basın Açıklaması – DHA (15.06.2012)
http://www.dha.com.tr/esenyurtta-25-bin-konut-kacak-durumda_326918.html

Tebernüş Kireççi – Emlak Kulisi (17.06.2012)
http://emlakkulisi.com/esenyurtun-imar-plani-mecliste-tartisilarak-kabul-edildi/126617

CHP Esenyurt İlçe Başkanı Kemal Deniz Bozkurt Basın Açıklaması – Gerçek Gündem (18.06.2012)
http://www.gercekgundem.com/?p=467788

Yalçın Bayer – Hürriyet (11.07.2012)
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20957434.asp

Yalçın Bayer – Hürriyet (12.07.2012)
http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/20964791.asp

Tebernüş Kireççi – Emlak Kulisi (29.07.2012)
http://emlakkulisi.com/esenyurt-imar-sorununda-dugum-13-agustos-cozulecek/130566

Tebernüş Kireççi – Emlak Kulisi (17.08.2012)
http://emlakkulisi.com/esenyurt-imar-sorunu-eylul-ayina-kaldi/132335

Hürriyet Emlak: (03.09.2012)
http://www.hurriyetemlak.com/esenyurt_imar_sorununda_ibbnin_karari_bekleniyor!/emlak-yasam-sektorden-haberler/AP.Cgt9iFiU=/6nSxkrzLXGo=

Tebernüş Kireççi – Emlak Kulisi (10.09.2012)
http://www.emlakkulisi.com/esenyurt-imar-sorununda-cozum-ekim-ayina-kaldi/134402

Fatih Altaylı – Habertürk (23.09.2012)
http://www.haberturk.com/yazarlar/fatih-altayli/778822-esenyurtta-3-milyon-metrekarelik-rezalet
(ertesi gün Necmi Kadıoğlu, Fatih Altaylı’yı ziyaret ettikten sonra F.A. bir daha asla bu konuda yazmadı)

CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran, meclise soru önergesi verdi (29.01.2013)
http://www.aksam.com.tr/esenyurtta-imar-sorunu-ne-zaman-cozulecek–162805h.html

Uğur Hepdiker isimli arkadaşımız başbakana sorularımızı yazısında derledi. (31.01.2013)
http://ugurhepdikerhayatadair.blogspot.com/2013/01/esenyurt-magdurlari-ibb-baskanina.html

Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe bizi haber yaptı (04.02.2013)
http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/22514421.asp

Vatan gazetesinden Ceren Kumbasar @cerenkumbasar bizi köşesine taşıdı (05.02.2013)
http://haber.gazetevatan.com/Haber/511724/1/Gundem

HAKKIMIZDA YAPILAN TV HABERLERİ
http://www.youtube.com/playlist?list=PLnQrnMsMGF0wC6hUyp4gx9Mjbm9oyakB1

ÇÖZÜM ŞART! 
     Ancak öyle yada böyle bu kadar insanın mağduriyetine kayıtsız kalmamak şart. İBB de, CHP de, bu bölgede yatırım yapanlar da herkes farkında asıl suçlunun kim olduğunun. Ancak problem çözülmek zorunda. Bu bölgede yatırım yapan insanların büyük çoğunluğu böyle bir mağduriyeti tölare edebilecek güçte değiller. Dolayısıyla CHP ve AKP bu konuda uzlaşmak zorundalar. 1/5000 lik planlar değişmeden yapılacak tüm 1/1000 lik planlar 1/5000 lik plana aykırı olması sebebi ile ya İBB meclisi tarafından onaylanmıyor yada CHP tarafından mahkeme kararı ile iptal ediliyor. 1/5000lik planlar uzlaşmayla yenilenmek zorunda. Herkesin umudu bu kadar mağdur olan bir konuda İBB’nin geri adım atıp 30.000 ailenin mağduriyetini kaldırması.


KONUYLA İLGİM NEDİR?
     Bölgeden ev alanlardan biriyim. Bulut İnşaat’ın Evviva Gümüş City projesinden ev aldım. 25.000TL peşin ödededim ve 2011 haziran’dan beri düzenli taksit ödüyorum. İnşaat durmuş olmasına rağmen para ödemeye devam etmek zorundayız yaptığımız sözleşme gereği. Ne şirketten, ne İBB’den ne de Esenyurt Belediyesi’nden inşaatın akıbetine dair kesin bir karar duyamıyoruz. 3 taraf da telefon konuşmalarında umut veriyor. Biz de umutla para ödemeye devam ediyoruz. Tüm bunlardan size ne? Herkesin başına gelebilecek bir şey bu. Televizyon reklamlarını görünce bunun bir aldatmaca olamayacağını, zaten onlarca yüzlerce insanın bu projeye para yatırmış olacağını ve onların da araştırmış olacağını, şirket güvenilmez olsa çoktan kokusunun duyulacağını vs. düşünüyorsunuz ve korkmadan paranızı yatırıyorsunuz. Ben de öyle yaptım. Bulut İnşaat bizi dolandırmaya çalıştı demiyorum. Esenyurt’da bu durumda 10’dan fazla şirket var. Bütün bu şirketler Esenyurt Belediyesi’nin umursamaz ve sorumsuz vaatlerine güvenip aynı anda büyük bir oldu bitti pastasının kaymağını yemeye niyetleniyorlar ve bizleri bu duruma sokuyorlar. Şu an o kadar çok madur var ki benim durumumda, ben de inanıyorum İBB ve Esenyurt Belediyesi’nin bir şekilde bu problemi çözeceklerine.

Bulut İnşaat ‘ın Evviva Gümüş City projesinden ev alanlarla iletişim kurmak için açtığım bir facebook grubu da var. İnsanlar bu gruptan haberdar olsun diye burada linkini de veriyorum;

http://www.facebook.com/groups/gumus.city/

ÇÖZÜM İÇİN MAĞDURLAR NELER YAPABİLİR?
     Kamuoyu yaratmamız gerekiyor. Sosyal medyada mümkün olduğunca dikkatleri çekmemiz lazım. Milletvekillerine ve ibb meclis üyelerine e-posta gönderip konu hakkında kendilerini bilgilendirmemiz iyi olacaktır.
     TWITTER
     Twitterda şu profillere twit gönderip çözüme ilişkin dikkatlerini çekmek için bu sayfanın linkini verebilirsiniz. Örnek twit: (kendiniz de istediğinizi yazabilirsiniz elbette)

  • 1500 kişinin imzasıyla 30.000 aile adına ricam Esenyurt sorununu çözmeniz. Bilgi için: http://www.oguzerol.com/2013/01/esenyurt-imar-problemi.html

     E-POSTA
     Örnek olarak sizinle 3 yazı paylaşacağım. Bunlardan birini aşağıdaki e-posta adreslerine gönderebilirsiniz. Milletvekili e-posta adresleri: tıklayınız.

     Ertuğrul Yurdacan’ın e-postası;  

 • Bizler 2010 ve 2011 yıllarında Ulusal televizyon kanalları basında yer alan reklam kampanyaları vasıtasıyla Esenyurt’tan daire sahibi olmak için yıllarca dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız birikimlerimizi bu projelere yatırdık. Ocak 2012 den itibaren Esenyurt konut projelerinin tamamına yakını imar mevzuatları nedeni ile durduruldu. Bir yılı geçen süre içerisinde iki büyük firma iflas erteleme sürecine girdi ve çözümsüzlüğün devam etmesi halinde diğer firmaları’da aynı sonuç beklemektedir. Günümüzde kentsel dönüşüm için onca para ve zaman kamu kaynakları ile harcanırken Esenyurt’tan konut alan bizler devletten tek kuruş destek almadan bu dönüşüme katkı sağlamaktayız. İktidarı ve muhalefeti ile bizleri yönetenler bu soruna partizanlığı bir kenara bırakarak çözüm bulmak zorundadır. Bizler gerekli araştırmaları yeterince yapmayarak bu sorunda sorumlu olabiliriz ancak sizlerde Televizyonlarda yayınlanan bal reklamlarına gösterdiğiniz duyarlılığı Konut projeleri reklamlarına karşıda gösterebilirdiniz, vatandaşı bu reklamlara karşı uyarabilirdiniz bizler kadar sizlerde suçlusunuz. Sonuç olarak bin yıllık devlet geleneği olan Türkiye Cumhuriyeti’nin iktidar ve muhalefet partileri olarak artık uzlaşın binlerce kişi hem ev kirası hemde sonucu belli olmayan konutlar için taksit ödemektedir. Esenyurt’ta bir yangın başladı buna müdahale edilmez ise bu yangın tüm İstanbul’a sirayet edecek ve ondan sonra bulunacak bir çözüm hiçbir işe yaramayacaktır.
     Uğur Hepdiker’in e-postası;
 • Esenyurt’ta yaşanan imar krizi hakkında fazlasıyla bilgi sahibisinizdir diye düşünüyorum. Benim sağda solda okuduğum kadarı ile imar izninin çıkmamasının asıl sebebi CHP belediye meclis üyeleriymiş. Doğruluğu ile alakalı bir yanılgıda olduğumu düşünmüyorum. Okuduğum kaynaklar gayet sağlam. Esenyurt’tan maketten ev alıp mağduriyet yaşamamızın suçunu, CHP partisine yükleyecek kadar cehalet içerisinde olan biri değilim. Şu anki durum içerisine artık düşüldü ve dönüşü yok, CHP haklı kararında diretirse Esenyurt bölgesinde bir çok inşaat firması maalesef iflas edecek olan vatandaşa olacak. Benim hangi parti olursa olsun tek hayıflandığım konu madem bu bölgede böyle sıkıntı vardı 2011 yılında neden basın organlarını kullanarak vatandaşı bilgilendirmediniz. CHP olarak, Esenyurt belediyesinin hatalı kararı için mahkemeye gideceğinizi bu bölgedeki imar iznini iptal ettireceğinizi neden biz vatandaşlara duyurmadınız. İstanbul şartlarında ev almak inanın çok zor. Dişimizden tırnağımızdan arttırdığımız paralar ile diyerek, demogoji yapmak istemiyorum. Vatandaş olarak bizde, parti yetkilileri olarak sizde, inşaat firması olarak Esenyurt’tu talan edenlerde ve Esenyurt’un talan edilmesine müsaade eden belediyesinde hata var. Ne var ki bu inşaatlar çözümlenmez ise ceremeyi sadece VATANDAŞ çekecek. Ama hatayı herkes yaptı. Sizden ricam şu; cereme çekilecek ise bunu sadece VATANDAŞA yüklemeyin, cereme çekilecek ise hep beraber çekelim.
     Fi Side projesinden ev alan Cenk Sanşan’ın e-postası;

 • Esenyurttaki imar sorunu sonrası durdurulan fiyapının ‘fiside’ projesinden daire sahibi ve Fiside Daire Sahipleri Derneği üyesiyim… Belediye kaynaklı bir takım hataların bedelini günahsız daire sahipleri olarak uzun zamandır bizler ödemekteyiz… Verilen hatalı imar sonrası proje şekillendikten uzun bir süre sonra imar değişikliği istenmiş ve buna bağlı olarak daire aldığımız projede 120 dairenin iptal edileceği firma tarafından bizlere bildirilmiştir… İptali gerçekleşecek olan bu dairelerin satış bedeli günümüz rayiç bedelleriyle yaklaşık olarak 20 trilyon liradır… Projeyi yüklenici firma (FİYAPI), uzun süredir belediyelerin hesapladığı imar hataları nedeniyle… İnşaatların durdurulması ve buna bağlı olarak uğradığı zararın üstüne… bir de iptal edilen dairelerden dolayı 20 trilyon lira koymuş ve zararı karşılamak için biz daire sahiplerinden ek ödeme almayı kararlaştırmıştır… Zaten belediyelerinizin yanlış imar izni ve uygulamaları sebebiyle evlerimizi ve tapularımızı alamıyoruz… Dahası inşaatlarımız durmuş vaziyette… Bir de tüm bunların üstüne bizden ek para istenmesiyle mağduriyetimiz çığrından çıkmış ve doruk noktaya ulaşmıştır… Takdir edersiniz ki artık bu haksızlığa yeter deme vakti gelmiş ve geçmektedir… Bizler tüm birikimlerini bir yuva kurabilmek için bu projeye yatırmış daire sahipleri olarak bir araya gelerek güçlü bir oluşum gerçekleştirmek için FİSİDE DAİRE SAHİPLERİ DERNEĞİ’ni kurduk… Artık dernek olarak da tüm hakkımızı arayacağımızı ve tek bir daire sahibinin haksızlığı durumunda bütün sorumlu kurum, kuruluş ve kişilere karşı AİHM başta olmak üzere tüm yetkili mahkemelerde hukuk mücadelemizi sürdüreceğimizi belirtir… 11 Şubat’ta toplanacak olan belediye meclisinizden sorunun kesin çözümüne odaklı bir sonuç çıkmasını umut ettiğimizi belirtiriz. Saygılarımla…
                              


     Yukarıdaki twitter hesaplarına twit göndermeniz ve/veya e-posta adreslerine örnek e-postalardan birini göndermeniz yada doğrudan bu sayfanın linkini paylaşmanız kamuoyu yaratmamıza yardımcı olacaktır. Destekleriniz için teşekkürler.

  17 Responses

  1. Oğuz Han Bey
   Durumu çok güzel özetlemişsiniz. Ben de Yaşam Merkezi daire sahiplerindenim. İnşaat devam diyor gibi gözüküyor, ancak Bulut İnşaat'ın hala oran değişikliği beklentisi var ve inşaatın hızı bu beklentiye paralel gidiyor. Ayrıca bu sorunlar çözülmezse yaşam merkezi dahil tüm projeler riskli hale gelir. Sizin de belirttiğiniz gibi facebook grupları bilgi paylaşımı amaçlı. Bence bilgi paylaşımı yerine haklarımızı bilmek ve bilgileri kendi çıkarlarımızı korumak için bir güç odağı haline getirmek gerek. Bunun için yapılması gerekenleri konuşmak daha mantıklı görünüyor. İhtiyacımız mağdur olan ve bu konularda bilgi birikimi ve donanımı olan insanları (örneğin hukukçu, inşaatçı, belediyeci, bilgiişlemci) bir araya getirmek. Bu konuda bir girişiminiz olursa dahil olmak isterim.
   Saygılar
   Hüseyin Narin

  2. Oğuz Han Bey bende ukra inşaatın ukra city projesinden mağdurum.. Aylardır bu konular üzerinde bireysel olarak ne yapabilirimi kendi kendime aradım durdum.. Ama sonuç her seferinde başarısızdı.. Artık biz (ukra city) mücadelemizi dernek çatısı altında birleşerek daha derli, daha toplu, daha biliçli ve daha uzman bir şekilde yürütme kararı aldık.. Derneğimiz kurulmak üzere. Bu konuda öncü olarak kendimize fiyapı mağdurlarını örnek aldık.. Benim nacizane tavsiyem sizlerinde toplu hareket etme hususunde dernekleşerek hareket etmenizdir.. Bölge ve sorun ortak olduğu için ilerleyen süreçte derneklerin bile birleşerek konfedarasyon olarak hareket etmesi esas gücü oluşturup tüm baskı unsurlarınıda gündeme getirebilecektir.

   Saygılarımla
   ALİ AKSÖZ

  3. merhaba yazdıklarınız tamamen doğru, ve iyi ki yazmışsınız anlamadığım ise gerek medya gerekse hükümet hala aynı ilanların ve maketlerin gazete,tv gibi medya organlarında boy göstermesine ve yeni madurlar yaratılmasına izin veriyor gazeteyi biranlamada anlarım yeni madurlar yaratmak umurlarında olmayabilir para kazanmayı tercih etmişlerdirde. özellikle hükümet, esenyurt ve İBB inşaatlerı nasıl durdurduysa duran inşaatların satşlarını neden durdurmaz. son örnek taç mahal gibi

  4. Fiside Daire Sahipleri

   Değerli arkadaşlar,
   Sevgili komşular,
   Son haftalarda sizlerle de paylaştığımız eylem planımızı 10 Şubat 2013 tarihinde Fiyapı'nın Fitower projesinin önünde saat 13:00 de harekete geçiriyoruz.
   11 Şubat'ta yapılacak olan Belediye Meclis Toplantısı öncesinde bu eylemi gerçekleştirmemiz Belediye gündemine gelmemizi sağlayacaktır.
   Bu toplantı KESİNLİKLE DERNEK ORGANİZASYONU DEĞİLDİR.
   Tamamen bireysel katılımla gerçekleşecektir.
   Fitower önünde buluşulduğunda ve eylem esnasında sözlü veya yazılı olarak küfür,hakaret ve sinkaf içeren sözler sarfedilmeyecektir.
   Grup bütünlüğünü bozan arkadaşlar grubun dışında tutulacaktır.
   Yukarıdaki uyarıları dikkate alarak yazılı parkartlar hazırlayabilir, hukuki anlamda sizleri ve birliğimizi sıkıntıya sokmayacak şekilde slogan atabilirsiniz.
   Bu eylem dahilinde grubumuzu provake etmek isteyenlere karşı dikkatli olunması ve bu kişilerin uyarılması gerekmektedir.
   Hava şartlarını düşünerek hazırlıklı gelin.
   Eylem esnasında Gazete ve TV kanalları da orada olacağından ve bu eylemin ses getirmesi açısından hepinizden katılım bekliyoruz.
   Akşam TV'de ve ertesi gün gazetlerde komşunu eylem yaparken,senin de hakkını ararken gördüğünde, sen gelmediğin ve sıcak evinde oturup beklediğin için mahçup olup başını öne eğmeni istemeyiz.
   Şehir dışında ve hatta yurt dışında olabilirsin üzülme, o zaman anneni,babanı,kardeşini gönder, onu da yapamıyorsan seni temsil etmesi için bir arkadaşını gönder.
   Gönder ki, dairen orada sahipsiz kalmasın.

   Fiside Daire Sahipleri Birliği

  5. Ben evviva tower dan iki adet daire sahibiyim ve bende magdurum.. Hergun su toplanti bu toplanti olacak haberlerini duymak cok sıktı artik ne yapmak gerekiyorsa bende elimden geldigince yardim etmeye hazirim…

  6. Oguz bey oncelikle böyle bir konuda sorumluluk alip öncülüyk yaptiginiz icin size tesekkür ederim ,11 Subat a kadar umarim gerekli kamaoyu olusur ve herkesi memnun edecek bir karar verilir, bende o gune kadar gerekli destegi verme konusunda her türlu hassasiyeti göstermeye calisicam.

  7. Mağduriyetimiz çözümlenene kadar birlik içinde olmalıyız.twett ve mailere devam.Mutlaka olumlu dönüş olacaktır.

  8. Bir inşaat mühendisiyim, yurt içi ve dışı büyük projeler yaptım. Bu esenyurtta yapılan projecilik ve yapı yapma anlayışı yıllardır midemi bulandırmıştı. Anlattıklarınızda haklılık payı var lakin, bu bölgede son 10 yılda dönen imar tezgahlarının bir benzeri sanırım bu ülkenin başka bir yerinde yoktur. Sözüm ona maketten proje alacaksanız belediye onaylı ruhsat ve kat irtifak tapusuna bakın, tapu ve ruhsat yoksa uzak durun yazık olur geleceğinize ve birikiminize. Birde bu yapı müteahhitlerine inşaatlara bu şartlarda başlama iznini kimin ne şartlarla göz yumduğuda ortada. Kimse kafasını kuma sokmasın! Bütün mağdurlara Allah yardım etsin yazık gerçekten… Cebinde parası olanlarda lakin bu yapıların maliyeti o kadar ucuz ki satın alanlara gerçekten büyük karla satmışlar yatacak yerleri yok yeni bitme (son 10 yılda oraya çıkan şirketler) müteahhitlerin ve bunlara kol kanat gerip önlerini açan bürokrat ve memurların! Dip not: Yapılan projlerin deprem hesaplarına ve statik hesaplarınada o kadar güvenmeyin her 10 projeden en az 5 inde kusur çıkar buna yemin bile edebilirim!

  9. evet hel benim gibi okumuş etmiş biri böyle riskli, gelişigüzel para yatırmamalıydı.. ama insaflısınız oh olsun da demiyosunuz sağolun.. gerçekten vicdanlarda yara olmalı bunca insanın birikimiyle oynamak… tüm sebepler yanlışlar bi kenara, yıkılan bunca hayal ve hatta belki hayatlar olacak ilerde.. umarız düzelir

  10. Biz 3% krediler her türlü sunuyoruz. İlgilenen başvuru yazmalıyım
   bize: westmarkfinance@gmail.com aşağıdaki bilgileri gönderin
   uygulamak için
   Tam adı:
   Ülke:
   Telefon numarası:
   Kredi miktarı gerekli:
   Dönem: MR Batı Mark
   Kredinin Amacı:
   Saygılarımızla,

  11. Eğer ödenmemiş faturaları var mı? Eğer temizlemek istediğiniz borç var mı? Sen
   mali aşağı ve bir iş kurmak gerekiyor mu? banka vardır
   Kötü kredi sonucunda sizi geri çevirdi? olarak artık endişe
   Finansal Gelişme Hizmetler düşük size bir kredi vermek için istekli olduğunu
   Bizim kredi teklif ilgilenen ve isteyen rate.If ilgi
   bir kredi için uygulanacak, bu iletiyi yanıtlayarak bize bugün yapmak veya
   mrsmartinaloanfirm221@outlook.com: sadece aracılığıyla bize e-posta gönderin

  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak.