Cep-T Cüzdan Tecrübem (Garanti – Turkcell)

     Cep-T Cüzdan denen şeyi aylar önce duymuştum ancak NFC özellikli telefonum olmadığı için ilgilenmemiştim. Nedir Cep-T Cüzdan; Cep telefonunuz temazsız banka kartı, ulaşım kartı (KGS) gibi özellikler kazanıyor bu teknoloji ile. Garanti Bankası, Akbank ve bazı bankalar ile Turkcell arasındaki ortak çalışmalar neticesinde bu bankalardan birinin kredi kartına sahipseniz bir şekilde bu lanet teknolojiye bulaşma şansınız var.

     Ben geçen hafta Samsung Galaxy S 2 i9100 almıştım. Bu telefonlarda NFC (Near field communication) var zannediyordum ancak yokmuş. O sırada Turkcell’in cep-t cüzdan uygulamasını da çoktan okumaya başlamıştım. NFC teknolojisi olmayan telefonlarda da Turkcell’de satılan harici anten ile bu uygulamayı kullanma şansımız olduğu yazıyordu Turkcell’in sayfasında. Ne güzel dedim, Garanti Bankası internet şubesi aracılığıyla Bonus Trink Cepte başvurusu yaptım. Bu sayede yeni 2 kart tanımlanmış oldu bana. Birincisi sanal kart. Yani kredi kartımdan bağımsız olarak bir de sanal kart numarası türetildi Garanti hesabımda. Ana kart bu sanal kredi kartı olmak üzere telefondan (nfc anteni ile) yapacağım satın alma işlemleri bu yeni kartın numarası üzerinden yapılmış gibi olacaktı ve adı da “bonus trink cepte” diye 3. bir ürüne tanımlanmış olacaktı. Yani normal kredi kartım dışında hem sanal kart hem de bu bonus trink cepte ürünleri bana tanımlanmış oldu. (bonus trink cepte yıllık aidatı 10tl imiş)  Bu ayağı halletmek zor olmadı. Ancak Turkcell ayağında olaylar karıştı.

     444 0 532 ‘yi 10 kere aradım en az. Hiç biri doğru dürüst bilmiyor cep-t cuzdan uygulamasının ne olduğunu. Size nerede bu anteni ve 256k sim kartı alabileceğinizi dahi söyleyemiyorlar. Gebze’de en yakın TİM’i (Turkcell İletişim Merkezini) aradım. Onlarda 256k kart varmış. Ancak gidip değiştirdiğimde mevcut sim kartımı 256k kartla, antenleri olmadığını söylediler. Dolayısıyla aynen eve döndüm. Turkcell’i aramaya devam ettim ve 2-3 telefondan sonra hala tam olarak nerede bu anteni bulabileceğimi söyleyemediler. En sonunda akıllı birine denk geldim. Bana dediki koca İstanbul’da 3 adet Turkcell İletişim Merkezi varmış, bunlara flagship deniyormuş. Bunlarda yeni teknolojiler de bulunuyormuş. Capitol, Kanyon ve Bağdat Caddesi’nde oluyormuş bu Turkcell Flagshipler. Capitol’dekini aradım, orada yokmuş anten. Kanyon’dakini aradım, nihayet orada varmış.. Koca İstanbul’da tek bir yerde satılan bir şeyi duyurmuşlar internet sitelerinde. Üstelik neredeyse hiç bir müşteri temsilcisi bunun burada satıldığını bilip yönlendiremiyor. Kanyon’u aradığımda oradaki bayana telefonumun samsung galaxy s 2 olduğunu, akşam geleceğimi söyledim. Anten kesin var dedi ve ben akşam iş çıkışı Kanyon’a gittim. Anteni takan arkadaş nasıl takılacağına çok emin olamadı. Taktıktan sonra da bana 32 lira ücret çıkardı. Oysa Turkcell’in web sayfasında şöyle yazıyor: 256k kart alırken anten de alırsanız para alınmıyor. Böyle saçma şey olabilir mi? Yani dün gittiğim Turkcell’de anten satılmıyordu diye ben sadece 256k kartı almış oldum. Bugün de anteni taaa Kanyon’a gidip aldım diye bana ceza olarak farklı zamanda 2 ürünü aldığım için 32lira ceza kesmiş oldular. İyi dedim o parayı da verdim. Bu sefer çalışıp çalışmayacağından emin olamadılar antenin. Macro Market vardı, oraya gidip denedim, çalışmadı. Tekrar TİM’e gittim, çalışmadığını söyledim. Nasıl çalışır diye uğraşmak yerine kolay yoldan benden kurtulmak için telefonunuz anten uyumlu cihazlar listesinde görünmüyor dediler. Kardeşim siz akıllı mısınız dedim, yani anten zaten telefonda NFC özelliği olmadığı için veriliyor. Telefonum neye uyumlu olacakki bu anten takılabilecek yada takılamayacak? Ben onları dinlemedim sticker kalınlığındaki anteni bu sefer ters çevirdim ve öyle telefonumun arka kapağını kapadım. Rootlu olduğu için telefonum ve paralı android uygulamalarını yüklemek için Market Access programını kullandığım için onu iptal etmek geldi aklıma. T-Mobile emulate olayını kapattım ve restart ettim telefonu. Tekrar denedim Makro Market’de paypass uygulamasını ve oldu bu sefer. Gidip Turkcell’e olduğunu söyledim bir de üstüne 32lirayı verdim.

     32lira anten diye benden haksız bir para alındı. Garanti bankası anladığım kadarıyla her sene 10tl kesecek benden yeni kart için. Tüm bunları ne için yaptım? 35 tl altındaki alışverişlerimi telefonumu pay pass pos makinesine yaklaştırarak artistik bir ödeme yapabilmek için yaptım. Bana çıkardıkları masrafa bakın… Defalarca müşteri hizmetleriyle saçma saçma muhabbetler yapmama, 20 kere 444 0 532 ‘yi aramama sebep olmalarına rağmen, Kanyon’a kadar gitmeme, Gebze’ye gitmeme sebep olmalarının yanında bir de bu kadar masraf çıkardılar. Lanet olsun ama hani inattı benimki ve sonunda amacıma ulaştım. Alınan 32tl de terbiyesizlik bence. Yani 256k kart ile aynı anda alsam bedava olacakken, İstanbul’da tek yerde bu anten var diye, ben de taa Kanyon’a gitmişken bir de orada para kesmeleri çok saçma.
Garanti Bankası’na gelince onların da 444 0 333’ü aradığınızda şunun için şuna bas, bunun için buna bas menülerinin içinde cep-t cüzdan olmadığı  için sizi 100 kere bir oraya bir buraya yönlendirip duruyorlar. Kartlardan bağlanıyorsunuz, internet bankacılığına bağlıyor, o sizi mobil bankacılığa bağlıyor, o sizi tekrar kartlara bağlıyor.. Şu işi adam gibi öğretsinler çalışanlarına, yoksa kimse benim gibi inat edip de uğraşmadıkça yüklemez bu uygulamayı.

     Başka bir eksik de http://www.turkcelluygulamalar.com/StoreFront/Product2.aspx?id=5822 şu adresten Cep-T Cüzdan uygulamasını indirmek istediğimde telefonunuzla uyumlu değildir diyor ve indirtmiyor. Oysaki anten taktırdım telefona ve artık telefonum uyumlu. Hatta bugün yaptığım 2 alışverişle de denedim çalıştığını. O kadar para verdim Turkcell’e de, Garanti Bankası’na da ve buna rağmen hala bana uygulamayı indiremezsin telefonunla uyumlu değil diyor ya, helal olsun size valla… (Sonradan aradılar ve söylediler ki benim telefonumla anten test edilmediği için benim telefonumda nfc anteni kullanımının Turkcell tarafından bir garantisi verilmiyormuş)

21.03.2012 10.39
Hande Hanım beni aradı Turkcell’den 0532 757 5757 nolu numaradan. Yetkili biri değil ama. Dün konuştuğum müşteri temsilcisi bu. “Terminal ekibine sordum ancak Galaxy S 2 için NFC desteği olmadığını söylediler” dedi. Evet gerçekten yok NFC desteği ama ben bunu sormadım ki dün ona?  NFC desteği takılan antenle sağlanıyor. O antene de uyumsuz dedi bana. Haklı aslında. Web sitesinde de uyumlu olmadığı yazıyor. Oysa saçma bu. Zaten dün denedim Starbucks ve Macro Center’da ve çalıştı. Sonuçta anteni alınca cihazının ne olduğunun bir önemi yok. Benim şu an derdim benden haksız yere alınan 33 TL. Sırf ben 256K kartı ve anteni mecburen farklı günler alabildiğim için benden 33 TL aldılar. Diğer bir amacım ise Turkcell’in ve Garanti Bankası’nın bu uygulamadaki aksaklıkları fark etmesi. Diğer bir problemim ise hala Cep-T Cüzdan uygulamasını Turkcell sitesinden indirmeme izin vermemesi. Aklınca benim telefonum uyumlu olmadığı için apk indirmeme izin vermiyor web sitesi. Twitter’dan da problemlerimi naklettim ancak hala çözemediler bu sorunları.

Sorunu çözdüler. 33 TL ücretimi iade ettiler. Para almaları mantıksızdı çünkü madem 256K kart ile NFC anteni aynı anda alındığında bu parayı almıyorlar benden de almamalarıydı doğru olan.. Çünkü 256K kartı alırken kart aldığım yerde NFC anteni satılmıyordu.

O günden sonra bir Starbucks’da kullanmayı denedim anteni ancak çalışmadı. Bir daha deneyeceğim bir aralar..

2 Responses

  1. Bu kadar gelecek vaadeden bir teknolojiyi sudan sebepler ve kolay para kazanıyor olmanın rahatlığı ile kullanuşsız hale getiriyor olmaları yanlış. En azından meraklıları için yardımcı olmaları lazım. Ne diyelim cüzdan taşımak zorunda olmadığımız günler de gelir yakında.

  2. Güzel yazmışsınız. Benim maceramda anteni İzmir ve Ankara'da bulamadım. Onun yerine Avea'nın bobuslu simkartını aldım. Oradaki anteni söküp Turkcell'e taktım. Anteni düzgün yerleştirince çalıştı. Cept cüzdan uygulamasını yükleyemedim. Şimdi NFC'li bir telefon kullanıyorum ancak bonus'u hala kullanamadım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.