Çay ve kahve zararlı mıdır ?

Oyalanmak için mutlaka çay ve kahve içmek isteyeceksiniz. Çay olarak hergün farklı form çaylarından 2 adet içebilirsiniz. Hep aynı çayı kullanmayın, değiştirin.. 3-4 farklı paket form çay alıp her gün 2, en fazla 3 adet için. Siyah çaydan uzak durun demiyorum ama sadece siyah çay içmeyin. Yeşil çay demiyorum illa, örneğin Doğa’nın matte diye bir çayı var, yada Doğadan’ın bir çok form çay çeşidi var, bunları deneyin.

Kahve olarak da filtre kahve light süt ve sakarinsiz tatlandırıcı kullanmanızı tavsiye ederim. Starbucks’a gidecekseniz de yine filtre kahve ve light süt isteyin. Light süt koymazlarsa kahvenizi tekrar yaptırın, genelde unutuyorlar doğru yapmayı.. “Light süt koydunuz değil mi” dediğinizde suratınıza mal mal bakıyorsa yağlı süt koydu demektir. Ayrıca filtre kahve istediğinizde siparişi hazırlayacak kişiye dönüp “misto” diyorsa anlayın ki tarif ettiği yarısı süt yarısı kahve olandır. Siz daha az sütlü istiyorsanız belirtin.

Kahvenin faydaları;


Kahve içmek antrenman performansını artırıyor.


Bir fincan kahve içmek zihninizi 45 dakika boyunca daha açık ve tetikte tutmanızı sağlar.


Kahve birçoğumuz için sabahları kendimize gelmenin en kolay yoludur. Ancak kafeinin tek marifeti bu değil. Kahve, ilk yudumdan sonra vücudunuzdaki dopamin salınımını tetikleyerek maharetlerini göstermeye başlar. Dopamin bir beyin kimyasalıdır ve beyindeki gri maddenin olduğu bölgeleri harekete geçirir. Gri madde ise tetikte ve uyanık olma, sorun çözebilme, zevk ve memnuniyet duyma gibi duyguların oluştuğu yerdir.


Ancak kahve içmenin sadece sizin uykunuzu açmaya yaradığını düşünüyorsanız, yanılıyorsunuz. Antrenmandan önce kahve içmek spor performansınızı artırır. Kafein, merkezi sinir sisteminizi hareketlendirdiği için, hem kalp atışınızı hemde nefes alış veriş hızınızı artırır ki, bu ikisi birleşince antrenmanlar sırasında üst düzey bir performans almış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.