Bulut İnşaat Şikayetim – Reklam Özdenetim Kurulu

Reklam Özdenetim Kurulu’nun Dikkatine,

İBB ve Esenyurt Belediyesi reklam denetlemek benim görevim değil diyor ve
http://imza.la/ibb-gec-olmadan-esenyurt-imar-sorununu-cozmeli
adresinde de görülebileceği üzere sırf internette 2000den fazla mağdurun imzaladığı ve aslında 30000 insanı ilgilendiren bir imar probleminin suçunu inşaat firmalarına sorumluluğunu da sanırım sizin gibi reklamları denetlemekle görevli olan kurumlara paslıyor.
Web sitesinizdeki başvuru formunda en fazla 150 kelimeyle sorunun anlatılmasını istemişsiniz ancak Esenyurt’da olan biteni bilmeden bu sorunu anlamak da imkansızdır.
Ben yine de konuyu çok dağıtmadan direk reklamlar üzerinden gideceğim ve özellikle kendi daire aldığım şirket üzerine şikayetlerimi yoğunlaştıracağım. Ancak bu şekilde bir çok firma ev sattı aslında, bu da bilinsin.

1. Bulut İnşaat firmasına ait Evviva Gümüş City reklamları
Reklamlar hala gösterilmiyor olabilir ancak 500’den fazla mağdur sırf bu reklamları izleyerek oluştu.

Bu reklam ve paralelinde internet, billboard reklamları aylarca gösterildi. 30 kat x 3 bina daha sonra da hiç bir müşteriye sormadan 30 kat x 4 bina olarak lanse ettiler projeyi. Meğer satmaya başladıklarında daha ruhsatları bile yokmuş. Bunu engelleyen bir yasa da yok sanırım. Ancak problem şu ki ruhsat aldıklarında sadece 3 kat yapabilecek kadar ruhsat aldılar. 30 değil 3 kat. Halen ruhsatlarını göstermedikleri projeler duyurmakta ve satmaktalar. Bunun önüne geçilmelidir. Ruhsata bu linkten ulaşabilirsiniz: http://goo.gl/QFM7G

2. 25.02.2013 tarihinde BloombergHT kanalında Bulut İnşaat yönetim kurulu başkanı Temel Bulut çıkıp açıklamalar yaptı. Yeni proje lanse edecekleri için eski tamamlanmamış, tamamlanması için de henüz ruhsatları ya olmayan yada yukarıda benim de ev aldığım projede olduğu gibi gereğinin çok altında ruhsata sahip olan projelerinin sorunu yokmuş gibi göstermeye çalıştı. Şu an 5 projede sayısını tam bilmemekle beraber 2000 civarında müşterileri var. Onların homurtuları duyulmaya başlandığı için çıkıp bizde problem yok deme gereği duyuyorlar. Bu haberin yanıltıcı bir reklam olduğunu düşünüyorum. Haberin içeriği aşağıdadır.

11.25 ile 12.00 dakikaları arasında 1 emsaldi şey oldu diyor, şey olan nedir? şey olmamıştır! şey olmadan önceki halini gösterin ruhsatın diyoruz, yok. bu proje 1 emsalken, sadece 3 kat inşaat yapılabilecekken 30 kat yapılmıştır. Bu da yetmemiştir bundan sonra 3 proje daha lanse edilmiştir. İnsanların daha fazla mağdur olmaması için ruhsata uygun olmayan projeler lanse edilmesini engellemek gerekir. Siyasi sebeplerle bu inşaatlara yarın öbür gün af çıksa bile yaşadığımız şehre dönülemez zararlar vermekteyiz. Sahte bal satmak gibi bir şey değil bu. İnsanlar tüm mal varlıklarını yatırıyorlar bu şirketlere. Henüz ruhsatı, izni olmadan projeler lanse edip binlerce insanı bir bilinmezlik içinde beklemeye mahkum etmeye hakları yok. İlgilenilmesini rica ediyorum. Kanunlar, yasalar bu reklamlardan dolayı bu şirketleri ve yayınlayan kanalları cezalandırmanıza olanak vermiyor olabilir. Hatta bu reklam değil sizin gözünüzde haber olarak işlem görüyor da olabilir. Ama dediğim odur ki bu insanları ismiyle müsemma olacaksa Reklam Özdenetim Kurulu’nun koruması gerekmektedir. Doğabilecek kötü sonuçlardan hep beraber sorumlu olacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.