b’twin tilt 9 katlanır bisiklet

 

Bu bisiklet btwin – decathlon tarafından artık satılmıyor. Oysa gerçekten güzel bir konfigürasyonu vardı. Arka göbekten vites, ön göbekten dinamo.. Tek sorunu selesinin kendi kendine aşağıya inmesiydi ancak ben bu sorunun giderildiğine şahit olamadan ürünü kaldırdılar.
 
btwin tilt 9
 

Nisan 2013 itibari ile Kamil Koç, Ulusoy, Varan gibi firmalar şehirlerarası otobüslere bisiklet almaya başladılar. Bunu bir başta söyleyim. Güzel gelişme. Ancak gerek arabada taşıma kolaylığı olsun, gerek kalabalık saatlerde metro, halk otobüsü gibi araçları kullanırken olsun katlanır bisikletler bildiğimiz bisikletlere oranla çok daha fazla kullanım kolaylığı sağlayan araçlar. Hayatımızda bu türde bir aletin bulunması yaşam biçimimizi oldukça değiştirebiliyor. Bizim aldığımız modeli ve diğer modelleri size burada anlatmaya ve seçim yapmanıza yardımcı olmaya çalışacağım.

     Biz katlanır bisiklet dünyasına 23 Nisan 2013 itibari ile katılmış bulunuyoruz. Bugün İstanbul Forum Decathlon mağazasından bir adet B’Twin TILT 9 bisiklet alarak katlanır bisikletliler arasına katıldık. Baktım ki bu bisikletin bir grubu yok. Hemen facebook’da bir grup açtım alışılageldiği üzere. Tıklayınız.
     Bisikletimizi alırken dikkat ettiğimiz özellikler;
1- marka güvenilirliği: Katlanır bisikletler normal bisikletlere oranla daha fazla tasarım gücü gerektirdiğinden ismi bilinen daha az sayıdaki markaya güvenmek mümkün olabiliyor. Bu konuda sayılabilecek isimlerin başında DAHON geliyor. DAHON bir amerikan markası ve katlanır bisikletin öncüsü. Bunun dışında diğer ünlü katlanır bisiklet markaları: BROMPTON, TERN, STRIDA, A-BIKE, BIGFISH, B’TWIN olarak sayılabilir. B’Twin katlanır bisikletin mucidi firmalar arasında sayılamayabilir. Ancak B’Twin markası spor ürünleri içinde inovasyona verdiği önemle son zamanlarda Decathlon mağazalarındaki ürün çeşitliliğiyle dikkatleri üzerine çekmiştir. Decathlon markasının da güvenilirliği B’Twin satın almakta tereddüt etmememize sebep oldu.
2- zincirsiz (kayışlı) sistem: Katlanır bisikletler doğaları gereği daha çok fiziksel temasta bulunduğumuz araçlar… normal bisikletlerin zincirli ve yağlı olması bizi çok üzmezken katlanır bisikletlerin arabamıza koyarken, metroda yanımıza alırken sık sık yağlarının üstümüze bulaşması söz konusu olabilir. Dolayısıyla katlanır bisikletlerin zincir yerine kayışlı hareket aktarımına sahip olmaları aranan önemli bir özelliktir. Kayışlı sistemlerin vitessiz olanı da çok kullanışlı olmayacağı için uygun çözüm Shimano yada Sram’ın göbekten vitesli sistemleridir. B’Twin Tilt 9’da Shimano Nexus 7 vitesli kayışlı sistem bulunduğundan tercih sebebi olmuştur.
3- B’Twin Tilt 9’da ön göbekteki gizli shimano dinamo, hızlı katlanma sistemi, deri tutamaklar ve sele gibi ayrıntılar da B’Twin Tilt 9 almamızda etkili oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.