Bisiklet Reloaded

bianchi thomisus
bianchi thomisus

     Bu yaşta bisiklet sevdam depreşti;

     İlk bisikletim Orta 1’de alınan, markası Oyama diye garip bir şey olan, herkesin dalga geçtiği bir dağ bisikletiydi. 2. bisikletime 14 yaşımda sahip oldum. Modeli Bianchi Thomisus’tu. 10 yaşımda birilerinde gördüğümde “ohaaaa, şuna bak” dediğim ve selesinde elimi gezdirip “wauw” dediğim türde bir bisikletti. Lise yıllarımda o bisikletle neredeyse her gün Moda – Fenerbahçe yada Moda – Kartal gibi mesafelerde turlardım ve çok keyif alırdım. Geçen sene Moda’daki evi satarken taşımaya üşenip bisikletimi de o evde bırakmıştım. Senelerce kullanılmadığı için (ben Ankara’dayken  = 7 sene) paslanmıştı da kısmen, o yüzden acımadım kaderine terk ederken..

Şimdi Bukla Tur’dan rehber arkadaşımız Mikail’in facebook’ta bir paylaşımı sayesinde bir bisiklet turundan haberim oldu. Köprüyü bisikletle geçeceklerdi. Bisiklete tekrardan başlamak için iyi bir sebep olabilir  dedim ve bisiklet almaya karar verip tura kaydoldum. Geçen sene olsa bunu yapamazdım çünkü 40 kilo fazlamla o seleye oturduğumda, ki artık seleleri de ufak yapıyorlar, artık siz düşünün..

Koray bana Kron marka bir bisiklet tavsiye ediyor. Fiyatı 500 TL civarı.. Mikail ise ucuz alma diyor ve Trek marka bisikletleri öneriyor. Param olmadığı için Trek alamayacağım. Araştırıyorum..

Eskiden çelik kadrolu bisikletler vardı. Bunlar çok ağırdı. Artık çok ucuz bisikletler haricinde alüminyum alaşımlar kullanılıyor. Fiyat daha da arttığında alüminyumdan başka materyaller de kullanılabiliyor ancak benim baktım fiyat aralığında hatta yerli marka baktığınızda 400 TL civarında bile alüminyum kadrolu bisiklet bulabilmek mümkün.

Viteslere gelince en bilinen vites üreticisi shimano’nun bir çok modeli var. Modeline göre fiyatlar artıyor. Shimano Altus en dandiği, Acera daha iyi, Alivio ondan da iyi.. Alivio’nun üstünde de modeller var ama artık iyice pahalı olmaya başlıyor.

Fren diyince de bildiğimiz eski tip V frenler en ucuzları. Onun bir iyisi mekanik frenler. Onun da bir kademe iyisi hidrolik frenler oluyor. Emektar V frenler her zaman yeterli gelmişti bana. Ama yeniye olan ilgimden dolayı hidrolik fren almadan yapamadım.

Neticede Kron XC 750 HD modeline karar verdim. Demin resimlerini çektim site girişinde, bunları da sizinle paylaşayım. Haftaya bisiklet gezisine gitmeden önce biraz kullanıp alışsam iyi olacak. Niyetim bundan sonra bu aracı hayatıma sokmak ve sık sık kullanmak. Darısı sizin de başınıza 🙂

Bunu yazdığım güne dönüp baktığımda, yani bu yazıyı tekrar okuduğumda hayatımın çok da sebep yokken nasıl değişebildiğine şahit oldum. Evet, o günden sonra bisiklete çok bindim ve bu sayede bir sürü güzel arkadaşım da oldu. İyi ki almışım.

3 Responses

  1. 1992 de aynı bisikletten bende aldım,hala kullanıyorum.bazı yerleri paslanmıştı,kazıdım ve gerçeğine yakın bir boyama yaptım,1.00 dış lastik taktım.şimdiki bisikletlere 10 basar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.